הביא מדליה מריו: ראיון מיוחד עם פסיכולוג הספורט של מחלקת הנוער אלעד פזי

שתפו את החברים

במחלקת הנוער פועל כבר 6 שנים אלעד פזי, פסיכולוג ספורט במקצועו, אשר עובד עם ספורטאים מקצועניים רבים, בכדי להקנות להם כלים להצלחה. אלעד עבד בקיץ עם נבחרת הגברים של איגוד הג'ודו וחזר עמוס חוויות (וגם מדליה) מאולימפיאדת ריו. ישבנו עם אלעד לראיון קצר על עבודתו במחלקת הנוער ובכלל ועל טיפים לספורטאים צעירים שרוצים להצליח.

ש: ספר לנו קצת על עבודתו של פסיכולוג ספורט. מה ההכשרה שלך, כה זמן אתה עוסק במקצוע ומה למעשה אתה עושה?

אלעד: "בהכשרתי המקצועית אני פסיכולוג קליני, כלומר פסיכולוג שמטפל באמצעות שיחות, באנשים עם סוגים שונים של בעיות, קשיים ומצוקות. במקביל לעבודתי הקלינית אני עובד עם ספורטאים בגילאי נוער ובוגרים מענפי ספורט רבים ומגוונים. העבודה עם ספורטאים היא לרוב די שונה מהעבודה הרגילה בקליניקה. אמנם כמו בכל טיפול חשוב לי לייצר היכרות עמוקה עם הספורטאי ועם חייו, אך הטיפול ממוקד יותר בעיסוק בספורט, בתפקוד במגרש ובנושאים הרלוונטיים שבגללם הספורטאי פנה לסיוע של פסיכולוג. לכן בשיחות עם ספורטאים משולבות טכניקות כגון צפייה בקטעי וידאו, לימוד מיומנויות (כגון הרפיה, ריכוז וחשיבה חיובית), ניתוחי וידאו של ביצועי הספורטאי ועוד".

ש: מה האני מאמין שלך? איזה עצות אתה יכול לתת לספורטאים ?

אלעד: "אני מאמין שכל אחד יכול לשפר את החוסן המנטאלי שלו. באופן כללי, כשאני מדבר על חוסן מנטאלי, אני מתכוון ליכולת לעמוד בלחצים הפנימיים והחיצוניים הכרוכים בעיסוק בספורט תחרותי. כל אחד יכול להפיק תועלת משיפור של המרכיב המנטאלי באופן שיתרום לעיסוק שלו בספורט בפרט ולחיים שלו בכלל. כמו שאף אחד מאיתנו לא נולד עם הידע כיצד לקלוע לסל אלא זו מיומנות נרכשת שאפשר לפתח באמצעות לימוד ואימון, כך גם היכולות המנטאליות הן כאלה שניתן לרכוש ולשכלל באמצעות לימוד ואימון. זה נכון שקיים מרכיב של כישרון גם בהיבט המנטאלי, כמו ששחקן מסוים יכול לבוא עם כשרון לקלוט יותר מהר את הטכניקה של הקליעה משחקן אחר, כך גם אדם מסוים יכול להיות בעל פרופיל אישיותי שהופך אותו מתאים מאחרים להיות ספורטאי בענף מסוים. אבל כמו שבסופו של דבר קליעה מצוינת היא יעד שמשיגים באמצעות הרבה עבודה קשה, כך גם בתחום המנטאלי- כדי להיות מצוין באמת, צריך לעבוד קשה. כשרון רק מספק עמדת פתיחה קצת יותר טובה".

"אז איזה עצות אני יכול לתת לספורטאים צעירים? מי שבאמת רוצה להצליח צריך להיות מוכן לעבוד קשה, להכיר את עצמו לעומק ולא לוותר על אף פרמטר מקצועי, כולל המרכיב הפסיכולוגי. החלק האופטימי הוא שבאמת אפשר להשתנות ולצמוח, אפשר להתגבר על דפוסים שנראים כמו מחסומים או מגבלות. זה יכול לקחת זמן ודורש עבודה אבל אני יודע מניסיוני שזה בהחלט אפשרי".

ש: אילו גורמים שאינם פיזיים, יכולים להפריע לספורטאי צעיר או ספורטאי מקצוען בדרך להצלחה?

אלעד: "להצליח בספורט מקצועני זה אתגר גדול מאוד. בפסיכולוגיה של הספורט רווחת התפיסה כי הצלחה של ספורטאי, בכל ענף, תלויה בארבעה מרכיבים של התפתחות מקצועית – המרכיב הטכני, הטקטי, הפיזי (כושר ספציפי) והמנטאלי. רוב מועדוני הספורט בארץ כיום יודעים להתייחס ולתת מענה טוב על 3 המרכיבים הראשונים בעוד שאת המרכיב המנטאלי לרוב נוטים להזניח".

"למרבה המזל, מניסיוני אני יכול להעיד שמחלקת הנוער בכדורסל של מכבי חיפה היא אחד ממועדוני הספורט שאני מכיר בארץ שהכי מודעים לחשיבותו של המרכיב המנטאלי ומנסים לתת לו מענה. גילי שוורצמן שמנהל את המחלקה ושעבודתי במכבי נעשית מולו, בתיאום ובתכנון משותף, מתייחס ברצינות רבה למרכיב המנטאלי ומשקיע הרבה מחשבה ומשאבים באופן שבו ניתן לקדם את השחקנים והמאמנים במכבי בהיבט המנטאלי".

ש: ספר לנו על העבודה שלך במחלקת הנוער של מכבי חיפה.

אלעד: "אני עובד עם מחלקת הנוער של מכבי חיפה בכדורסל כבר 6 שנים. בשנתיים הראשונות ליוויתי את קבוצות הנוער והנערים הבכירות. בשנה הראשונה לעבודתי עם מכבי חיפה קבוצת הנוער הגיעה לפיינל-פור. החוויה הזו זכורה לי כמרגשת במיוחד. במהלך אותה עונה נפגשתי מדי שבוע עם הקבוצה ועסקנו בנושאים כגון התמודדות עם לחץ, מנהיגות, תקשורת, בניית מומנטום חיובי ובלימת מומנטום שלילי. עם חלק מהשחקנים נפגשתי מדי פעם גם לפגישות אישיות. העבודה עם המאמן הייתה מצוינת ושיתוף הפעולה שלו היה ראוי לציון".

"בארבע השנים האחרונות אני עובד באופן פרטני עם מספר שחקנים מצטיינים בעיקר מקבוצות הנוער, הנערים ומקבוצת הנשים של המועדון. העבודה האישית נעשית בתדירות משתנה וכל שחקן עוסק בנושאים שרלוונטיים לו באופן אישי. לרוב אנחנו גם צופים יחד בקטעי וידאו במחשב בקליניקה של משחקים עדכניים של השחקן, מנתחים את התפקוד שלו וחושבים ביחד במטרה לזהות דפוסים מנטאליים שיש לעבוד עליהם".

ש: ליווית את נבחרת הג'ודו לאולימפיאדת ריו 2016, קודם כל איך הייתה החוויה שם ברמה האישית? בנוסף, במה עבודתך באה לידי ביטוי וכמובן ברכות על המדליות שהביאה נבחרת הג'ודו.

אלעד: "האולימפיאדה הייתה חוויה מדהימה ומיוחדת. באמת שקשה לתאר. הייתי באולימפיאדה של ריו 2016 מתוקף תפקידי כפסיכולוג הספורט של נבחרת הגברים בג'ודו. התחלתי לעבוד עם הנבחרת שנתיים וחצי לפני האולימפיאדה במסגרת פרויקט מיוחד של הועד האולימפי שמוביל ומנהל אוהד מעוז. אחד הדברים המיוחדים בפרויקט הזה הוא שכל פסיכולוג ספורט בצוות של אוהד הוצמד לענף אולימפי אחר כדי לייצר התמחות מעמיקה בענף ועל כן נמצא הרבה בשטח עם המאמנים והספורטאים כולל טיסות לתחרויות בחו"ל".

"האולימפיאדה הייתה התחרות העשירית שלי עם נבחרת הג'ודו כך שכבר נוצר קשר עמוק ואינטימי עם המאמן הלאומי אורן סמדג'ה והצוות המקצועי וכמובן עם הספורטאים האולימפיים. כמו בכל תחרות, אני נמצא איתם כל הזמן, כלומר במקרה הזה התגוררנו יחד בכפר האולימפי שמארח את המשלחות מכל העולם. מדהים להסתובב בפארק האולימפי רחב המימדים וגדוש המתקנים ולחוש את האווירה המרגשת של חגיגת ספורט אוניברסאלית והיסטורית. מדהים להיכנס לחדר האוכל העצום בכפר האולימפי, למשל, ולראות ספורטאים מקצועניים מכל כך הרבה מדינות ותרבויות. לראות את רפאל נאדל בהמשך השולחן, את פאו גאסול עומד בתור לדוכן האוכל האסייתי ואת אוסיין בולט בדרך החוצה מלווה בשובל אנושי של כל מי שרוצה להצטלם איתו".

"יחד עם זאת, האמת שאיכשהו החוויה הזו במידה מסוימת עוברת לידך. לספורטאי או איש צוות שמגיע כדי להתחרות יש משימה מאוד חשובה לעמוד בה והמיקוד הוא בהכנה ובהתמודדות, כשצריך להיות ברור שהמאפיינים העוצמתיים של האולימפיאדה הינם רק תפאורה, אמנם ייחודית ומרגשת, אבל גם כזו שצריך לדעת להתנתק מממנה ולשים אותה בצד".

ש:יכול לספר לנו סיפורים מאחורי הקלעים?

אלעד: "מאחורי הקלעים? טוב, כשעובדים עם פסיכולוג כל מה שקורה מאחורי הקלעים נשאר מאחורי הקלעים, לפחות מבחינת הפסיכולוג… אני כן יכול לספר שהעבודה שלי עם נבחרת הג'ודו היא מאוד קרובה ואינטנסיבית. גם בריו, היו לי שיחות עם הספורטאים בימי ההכנה לפני התחרות, בבוקר התחרות ובין הקרבות. לפעמים מדובר בהתערבויות מאוד קצרות, בהתאם לצורך, למה שמתרחש בתחרות ובקשר ביני לבין הספורטאי.

שלושת הספורטאים שהגיעו לאולימפיאדה, גולן פולק, שגיא מוקי ואורי ששון הם ספורטאים מדהימים ולוחמים גדולים ואמיצים. בשנתיים וחצי האחרונות עבדתי גם עם ספורטאים נוספים בנבחרת הג'ודו, מצוינים ואיכותיים בדומה לשלושת האולימפיים. כל אחד מהם עבר דרך ארוכה, התמודד במהלכה עם קשיים ואתגרים מסוגים שונים ורובם גם הגיעו להישגים מעולים ויוצאי דופן".

"עבורי זה מאוד מרגש לראות ספורטאי מתפתח, לומד להכיר את עצמו ומגבש חוסן מנטאלי באופן שמסייע לו לממש את היכולת המיטבית שלו ולהיות הכי טוב שהוא יכול להיות. לפעמים זה לוקח זמן ומצריך סבלנות ומאמץ שבסוף משתלמים כי רק ככה מצליחים. קודם כל עלינו להיות מחויבים לחפש את הדרך לדעת להיות במיטבנו ורק מתוך כך יגיעו התוצאות שמשקפות את הפוטנציאל האמיתי שלנו".